What’s Your Wax Worth? A Look at Industry Waxing Prices

How expensive is the wax you use in your studio or spa? Often, the pricing of different wax brands can be difficult to add up. Depending on the type of...

Updated on
5lb hard wax

How expensive is the wax you use in your studio or spa? Often, the pricing of different wax brands can be difficult to add up. Depending on the type of ingredients used in a wax, and the size of the product, price can be misleading. Figure out the real cost of what your wax is worth!

What materials is your wax made out of?

To understand the prices of different waxes, we should go over the ingredients that make up waxing products. There are natural waxes, synthetic waxes, hard wax and soft wax, and a bunch of different formulations that separate waxes from each other. We’ll go over some of the main ingredients that you find in many popular waxing formulations on the market right now. New formulations and brands are coming out all the time as research evolves!

Pine resin

Also known as or listed as glyceryl rosinate, pine resin is found in almost all natural wax formulations. Listed first among the ingredients, pine resin is the main adhesive that makes your wax stick to the hair of your clients. For some people with sensitive skin or allergies, pine resin can cause irritation or reactions.

On the other hand, synthetic waxes have an ingredient like polycyclopentadiene hydrogenate for adhesion. Synthetic wax is often hypoallergenic, and suitable for clients with sensitive skin or allergies to natural wax.

Beeswax

Some natural waxes use beeswax as a main ingredient for skin protection. Some that highlight beeswax tend to be cheaper than most other wax formulations, and are fairly popular with home waxers. It also acts as a binding ingredient, preventing the separation of other ingredients.

Microcrystalline wax

Another important ingredient in wax is microcrystalline wax. Also listed as cera microcristallina, this paraffin wax is used in formulas as a binding agent and stabilizer. It also thickens the wax formula and makes it more flexible.

Honestly, many popular waxing brands are fairly close together in cost. Ones that use higher priced ingredients usually cost more, but are not always indicative of a higher quality product for your studio. They may simply be more expensive.

There are several other popular brands that many estheticians use. You can find their wax from many suppliers, or from the brand’s website. These brands cost between $21 and $35 dollars for about a pound of wax. Of course, as a business, you’ll want something larger to have stock and save a little money. A bulk 8lb bag of some wax costs $155, others cost about $230 for an 11llb leading formulation.

WaxOne

A rising star within the waxing industry, WaxOne provides affordable yet high-quality wax for estheticians. Their smallest bag of WaxOne Total is 2.2lbs, and costs $38. It’s the perfect size for giving their wax a try in your studio. For those estheticians who already regularly use WaxOne, a bulk offer is also available with a great discount! For a 10lb bag of WaxOne Total, you pay $125.

ItalWax

ItalWax is a long time favorite of many estheticians all around the world. Their leading hypoallergenic Full Body Wax receives rave reviews, and is competitively priced. A single bag of Full Body Wax costs $34, and contains 2.2lbs of wax. While they don’t offer a bulk single option, we do sell a case of 10 bags at a slight discount at $299. With that, you get a whopping 22lbs of wax!

How to break down your waxing price point

Sometimes, it’s difficult to accurately break down the price of every type of wax. Bag sizes and units of measurement aren’t the same across brands and suppliers. Additionally, you may receive a discount by purchasing your favorite wax in bulk. Let’s really take a look at how to determine the bottom line of waxing for your studio.

Pounds or kilograms in a bag?

To properly understand the cost difference of each wax, you want to get them into the same unit of measurement and price. For this purpose, we’ll put each of the popular waxes into a measure of price per pound.

When purchasing the smallest bag option, other wax brands cost $24.50 or more per pound, WaxOne costs $17.27 per pound, and ItalWax costs $15.45 per pound. After equaling out measurements, you can see that ItalWax is the cheapest wax option. When we look at bulk prices, we find something interesting! Every wax gives a discount for buying in bulk, but some much more than others.

The bulk option of other brands comes out to upwards of $19.50 per pound, WaxOne is $12.50 per pound, and ItalWax comes to $13.60 per pound. Disregarding the different formulations and personal waxer preference, WaxOne actually becomes the cheapest option when buying wax in bulk amounts.

How much wax is used in a typical appointment

Profitability is vitally important to keep your business afloat and growing. Do you know how much you make on a regular appointment? Not just revenue, but actual profit based on your cost of materials and business.

The average Brazilian wax usually uses anywhere from 3 to 5 ounces of wax. Given that there are 16 ounces in a pound, at the least, you’ll get 3 Brazilian waxing appointments out of a pound. If you’re using WaxOne and buying in bulk, your wax cost per appointment is about $4.10. You’ll have to add your other costs of business in a similar way to get an honest cost basis.

For all your bulk waxing supply needs, take a look at the Bare Beauty Wax Supply catalog. In addition to the bulk discount pricing, we offer a rewards program for returning customers! You can find WaxOne and ItalWax lines of products from us, and everything else your business needs for success.

Published on Updated on

You May Also Like

  • Blog post

    Give your customers a summary of your blog post

  • Blog post

    Give your customers a summary of your blog post

  • Blog post

    Give your customers a summary of your blog post